بررسی-مراحل-بازسازی-آشپزخانه

بررسی مراحل بازسازی آشپزخانه و نکات مربوط به آن

بازسازی آشپزخانه و مراحل آن، اگر به درستی و بطور اصولی صورت گیرد؛ موجب جذاب شدن و زیبایی فضای آشپز خانه می شود. در بازسازی کل ساختمان نیز،  آشپزخانه به عنوان یکی از مهم ترین قسمت ها برای ترمیم است. و وقتی افراد ساکن در خانه با مواردی مانند خرابی مصالح و یا با قصد زیبا تر کردن فضای آشپزخانه، تصمیم به بازسازی آن می گیرند.

مراحل بازسازی آشپزخانه

آشپزخانه شامل 8 مرحله برای بازسازی است. حال در این قسمت از مقاله به بررسی این مراحل اصولی ترمیم آشپزخانه می پردازیم.

 1. طراحی آشپزخانه نوین

طراحی با توجه به هزینه های موجود برای بازسازی ساختمان و سلیقه مالک صورت می گیرد. چگونگی رنگ کاری کابینت های آشپزخانه نقش بسیار مهمی در جذاب شدن آن مکان دارد. برخی قسمت ها مانند جای ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی ، سینک ظرفشویی را نباید جا به جا نمود و در صورت جا به جایی باید فاصله آن با مکان قبلی کم باید زیرا هزینه لوله کشی افزایش می یابد؛ ولی اگر بودجه نامحدودی برای بازسازی داشته باشید، لزومی برای در نظر گرفتن این نکته ندارید و می تونید باب میل خود طراحی را انجام دهید.

 1. تخریب آشپزخانه قدیمی

در بازسازی باید توجه داشته باشیم که دیوار های مجاز را برای بزرگ تر کردن فضای آشپزخانه، تخریب نماییم. دیوار های مناسب برای تخریب ،دیوارهای باربر و ستون ها هستند و این دیوار هارا برای تخریب می توانید بررسی کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید. مسئله مهم در قسمت تخریب کاشی ها این است که اگر کاشی کاری به صورت چسبی انجام شود، نیازی نیست که کاشی ها را تخریب کنید؛ اما اگر تصمیم تخریب آن را داشته باشید ، می توانید از وسایلی مانند: چکش برقی، چکش دستی و یا قلم استفاده نمایید.

 1. ایزولاسیون

ایزولاسیون یکی دیگر از مراحل بازسازی آشپزخانه می باشد. سوال این است که چرا باید ایزولاسیون یا عایق بندی کف انجام شود؟ همانطور که می دانید کف آشپزخانه دائم در حال تمیز کاری و شستشو می باشد و ممکن است پس از مدتی کف آشپزخانه از بین رود و یا فرسوده شود، در این هنگام باید ایزولاسیون انجام شود. ایزولاسیون می تواند به دو صورت: ایزوگام و قیر و گونی باشد. در حین انجام این کار باید به این نکته توجه داشت که ایزولاسیون باید تا طول 40 سانتی متر بر روی دیوار انجام شود. یکی از نقاط مهم که حتما باید با دقت زیادی عایق بندی شود، محل کفشور می باشد که بر اثر ترک برداشتن لوله و یا نا متعادل بودن آب بندی آن بهتر است که با دقت ایزولاسیون شود.

 1. شیب بندی و کروم بندی آن

یکی از مراحلی که باید قبل از سرامیک کاری آشپزخانه انجام شود این است که کف آشپز خانه را با ماسه و سیمان و از جمله مصالح دیگر شیب بندی شود. هدف از انجام این کار، این است که وقتی کف آشپزخانه شما کروم بندی شود، در هنگام شستشوی کف آن دیگر آب در یک جا ساکن نمی ماند و به سوی کفشور جاری می شود. در نظر داشته باشید که شیب بندی باید بطوری اجرا شود که در زمان کاشی کاری، مشکلی برای شما ایجاد نشود. برای اینکه کروم بندی به صورت اصولی و استاندار انجام شود باید توسط افراد حرفه ای صورت گیرد.

 1. لوله کشی و تاسیسات در بازسازی

اگر در بازسازی آشپز خانه تصمیم بگیریم که آبگرمکن را تعویض کنیم و به جای آن از پکیج های دیواری که معمولا در داخل کابینت ها نصب می شود، استفاده کنیم ، باید قبل از اینکه کار سرامیک کاری را استارت بزنیم باید لوله کشی های لازم را انجام دهیم. اگر در طراحی بازسازی آشپزخانه بخواهیم وسایلی از جمله ماشین لباسشویی و ظرفشویی و سینک را جا به جا کنیم، باید تاسیسات لازم را در مکان های جدید آنها انجام دهیم.

بیشتر بخوانید: اجرای بازسازی ساختمان در تهران

برای موارد برقی هم ابتدا باید مکان کلید و پریز ها نیز مشخص شود . ابتدایی ترین کار قبل از انجام کاشی کاری این است که قوطی پریز ها را سیم کشی و نصب کنید؛ پس از اتمام این کار می توانیم روکش کلید و پریز هارا نصب کنیم.

 1. کاشی کاری آشپزخانه

کاشی های کف آشپزخانه حدودا در اندازه های 60 در 60 خریداری و نصب می شوند. اگر اندازه آنها بزرگ تر از مورد ذکر شده باشد باعث افزایش پرت کار می شود و از نظر ظاهری نیز جذابیت خود را از دست می دهد. سرامیک های سفید رنگ و رنگ روشن فضای آشپزخانه را بزرگ تر نشان می دهد. ابعاد کاشی های مخصوص دیوار مختلف هستند و برای انتخاب رنگ آنها می توان رنگ تضاد با کابینت ها و یا رنگی را انتخاب کنید که تشابه رنگی در بین محصولات را داشته باشد. بهتر است در ابتدای کار از کاشی و سرامیک های با کیفیت استفاده کنید تا پس از گذشت مدتی دچار مشکل و خرابی نشوند.

کاشی کاری نیز به دو صورت ذیل قابل انجام است: چسبی، ملات یا دوغاب. این موضوع را در نظر داشته باشید که هنگام خریداری کاشی و سرامیک ، حدود 1 یا 2 متر بیشتر از مقدار مد نظر خود خریداری کنیم زیرا ممکن است مشکلی برای کاشی ها پیش آید و نیاز به کاشی بیشتری باشد، مثلا شکسته شوند. کاشی های با طرح زیبا باعث بالا بردن جذابیت فضای آشپزخانه می شود و کاملا سلیقه ای می باشد.

 1. بازسازی کابینت ها

واضح است که کابینت ها، یکی از کلیدی ترین و کاربردی ترین قسمت های یک آشپزخانه به شمار می آید. برای بازسازی کابینت ها آپشن های بسیاری وجود دارد؛ مثلا می توان بجای تعویض کابین ها، آن ها را با رنگ دلخواه رنگ کاری نمود. و یا می توان آن ها را با بر چسب های مخصوص کابینت ها، با طرح و رنگ باب میل خود ، بدنه ی آن را با استفاده از برچسب پوشاند. ولی تعویض کابینت ها مزایای دیگری نیز در بر دارد، مثلا می توان به باز تر شدن فضای آشپزخانه و جذابیت و زیبایی بالای محیط آنجا اشاره کرد. برای خریداری کابینت ها می توان انواع مختلف آن را بررسی نمود و با توجه به هزینه موجود، آن را خریداری کرد. انواع مختلف کابینت ها عبارتند از: MDF ، های گلاس ، ممبران، تمام چوب، ملامینه و غیره. مدت زمان نصب کابینت حدود 1 الی 2 هفته متوالی زمان می برد.

 1. نورپردازی

معمولا این مرحله از کار که نورپردازی نام دارد، پس از اتمام مرحله بازسازی کابینت ها انجام می شود. برخی از قسمت های کابینت که به شکل ویترین ایجاد شده است را می توان با استفاده از هالوژن، نورپردازی کرد. همچنین می توان برای زیبا سازی بیشتر، قسمت پایینی کابینت ها را با کمک ریسه های ال ای دی، نورپردازی نمود. برای اینکه بخواهیم فضای آشپزخانه را بزرگتر نشان دهیم، می توانیم نورپردازی آن را با رنگ سفید انجام دهیم.

نکات کلیدی در بازسازی آشپزخانه

 • مقایسه بودجه و ارزش
 • ارائه طرح های جدید در بخش های مختلف آشپزخانه
 • استفاده از مصالح باکیفیت و درجه یک برای بهره وری بهتر
 • توجه به تناسب کارایی در برابر زیبایی
 • در نظر گرفتن سرعت انجام کار و صبور بودن

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد تا اصولی ترین مراحل کار بازسازی آشپزخانه و نکات مربوط به آن، مورد بررسی قرار گیرد؛ چگونگی طراحی جدید، استفاده درست از فضای آشپزخانه، انتخاب صحیح متریال، نور مناسب با فضا و دیگر نکاتی است که باید در هنگام بازسازی آشپزخانه به آنها توجه شود. بهتر است قبل از شروع بازسازی اطلاعات مربوط به آن را جویا شوید و با اطمینان کامل کار را پیش ببرید و از مشاوران آسانا لوکس بهره مند شوید.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا